Obogatimo siromašne

Da li bi plutajuće zemlje mogle obogatiti siromašne? Humanitarac Michael Strong misli da mogu. Seasteading Institut podstiče rad vodo-preduzetnika koji žele da riješe najteže vanredne situacije čovječanstva izgradnjom plutajućih zemalja na moru.

Izvor: seasteading YouTube kanal. Saznajte više na adresi http://www.seasteading.org

(video na dnu transkripta)

Transkript:

Tokom druge polovine 20. vijeka, ekonomisti za razvoj su otkrili čudo prosperiteta otočnih zemalja. Često se dešava da kada se ostrvo oslobodi od veće zemlje i formira novu naciju, siromašni iskuse nevjerovatan rast prosperiteta u okviru samo jedne generacije.

Hong Kong sačinjava mali poluotok i nekoliko ostrva. U 1960, broj njegovih stanovnika iznosio je manje od polovine od 1% stanovništva Kine. Ova sitna buva na kineskom zmaju se oslobodila i eksperimentisala sa novim pravilima.

Za one među izbjeglicama koji su dovoljno jaki, uvijek je bilo mjesta u jednoj od mnogih primitivnih kućnih industrija, gdje su u to vrijeme zarađivali oko $1,50 američkih dolara mjesečno.

Između 1961 i 1997, BDP Hong Konga je porastao za 180 puta. Danas, BDP po osobi u Hong Kongu je među najvišim na svijetu. Prosječna životna starost stanovništva u Hong Kongu je među najdužim na svijetu. Hong Kong ima najviše nebodera na svijetu. I ljudi koji žive u tim neboderima sjećaju se vremena kada su te iste zone bile bespravno izgrađena sela 1970tih godina.

Singapur je otočna zemlja između giganata Malezije i Indonezije. Godine 1964, godišnji prihod prosječnog Singapurca je bio $511 američkih dolara. Godinu dana kasnije Singapur je stekao nezavisnost od Malezije, i siromašni su dobili šansu da počnu ispočetka sa novom vladom. Danas, Singapur je vodeći u svijetu po broju milionera. Sedamnaest procenata od svih domaćinstava u Singapuru posjeduju bar $1 milion američkih dolara u raspoloživom bogatstvu, ne računajući kapital. U Singapuru, najbogatijih 1% ustvari broje 17%.

Pogledajmo i afrički primjer. U 1975 godini, 140 miliona Afrikanaca živjelo je ispod linije siromaštva. Do 2000 godine, taj broj se povećao na 360 miliona. U međuvremenu je Mauricijus, malo ostrvo u blizini obale Afrike, dobilo nezavisnost od Engleske. 1975 godine oko 40% mauricijskih domaćinstava živjelo je u siromaštvu. Do 2010, to se smanjilo na manje od 2%. Od 2011, 87% Mauritanaca posjeduje vlastiti dom. U Mauricijusu, tinejdžeri koji su nekada na suncu povijali i sjekli šećernu trsku, danas nose krojena odijela i održavaju sastanke sa bankarima koji ih posjećuju iz Indije.

Čini se da svaki put kada neka nova otočna zemlja krene iznova sa novim pravilima, zasnovanim na savremenim saznanjima, siromašni stvaraju sopstveno bogatstvo brzinom od koje zastaje dah, često stavljajući svoju djecu izravno u profesionalnu klasu.

Michael Strong, preduzetnik u području obrazovanja, priziva pažnju svijeta na fenomen hiper-rasta kao najboljeg sredstva za okončanje siromaštva.

Jedan od argumenata koji sam napravio u Senegalu, a ja razgovaram sa nekim ljudima u Senegalu o ovim opcijama, šta ako bi Senegal mogao da postane bogatiji od Francuske za 30 do 40 godina? Senegal je bivša francuska kolonija. Većina Senegalaca ne vole ili skoro da mrze Francuze. Ja zatim istaknem da su Hong Kong i Singapur nekada bili britanske kolonije, a sada su oboje bogatiji po BDP po glavi stanovnika od Britanije. Kada ovo kažem bilo kom Senegalcu, njihove oči živnu i oni kažu, "Stvarno? Kako mi možemo to da uradimo? Gdje da se potpišemo?”

Okean je oduvijek bio izvor ekonomske moći. Mega-gradovi niču u blizini obale, jer je okean globalni autoput robe. Lakše je transportovati preko okeana nešto što je veličine nebodera nego što je preseliti svoju kuću u susjedni grad. Plutajući gradovi će svi biti obale. Oni će imati pristup super-autoputu na svim stranama. Sada zamislite da je Mauricijus mobilan. Hoće li imigranti dolaziti na plutajuće gradove u potrazi za plavim radnim mjestima? U 2009, 700 miliona siromašnih i potlačenih reklo je u Gallup Poll anketi da oni žele da zauvijek napuste svoje zemlje i pronađu slobodu i prosperitet za svoju djecu. To je više nego dvostruko od broja stanovništva Sjedinjenih Država. Postojeće zemlje ne žele da ih apsorbuju. Seastead okeanske platforme će zahtijevati ovakve ljude. Zamislite milione plavih radnih mjesta, koja dovode do masovne imigracije uporedivom sa imigracijom u doba zlatne groznice.

Ako želite da nam se pridružite, postanite član 'Seasteading instituta'. Kliknite ispod na pitanje koje vas zanima, i možda ćemo vas moći ubijedi da se pridružite našoj rastućoj seasteading zajednici.

 

Preveo: Jadranko Brkić