Libertarijanska Minuta 3 - Libertarijanizam: odlike prosperitetnog društvenog uređenja

U ranijim epizodama Libertarijanske minute demonstrirali smo da je suština libertarijanizma sadržana u individualnoj slobodi i da danas živimo u veoma neslobodnom društvu. No, postavlja se pitanje koje osobine i kvalifikacije odlikuju takvo društveno uređenje u kojem je pojedincu dozvoljeno da istinski uživa u slobodi da ono zavrjeđuje širu pažnju i podršku društva?

Tijelo:

1. Libertarijanizam nudi najmoralnije, najslobodnije, i najmiroljubivije uređenje zasnovano na maksimalnoj slobodi pojedinca u svim sferama života, nasuprot svih kolektivističkih uređenja koji ovise o autoritetu, kolektivnoj prisili, i podliježu hegemoniji većine nad manjinama. 

2. Libertarijanizam je potkrijepljen ekonomskim školama mišljenja koje se bave obzervacijom stvarne ekonomije na mikro nivou samih sudionika i sila tržišta, umjesto umjetnom apstrakcijom na imaginarnom makro nivou i netržišnom intervencijom države. 

3. Libertarijanizam nudi najučinkovitije ekonomske principe kapitalizma slobodnog tržišta, čija implementacija je proizvela najbogatije zemlje svijeta. 

4. Libertarijansko uređenje omogućuje najveću moguću produktivnost društva, jer sloboda neometanog posezanja pojedinca za vlastitim interesom i mogućnost zadržavanja svih plodova vlastitog rada su najsnažniji poticaji za štednju, ulaganje, i stvaranje novih vrijednosti. 

5. Libertarijanska tržišna ekonomija je najmanje podložna ekonomskim katastrofama, jer se odluke donose na individualnom nivou i sva potencijalna šteta izazvana pogrešnim odlukama je lokalizovana na njih same, nasuprot kolektivnih grešaka politčkih komesara zbog kojih ispašta cijelo društvo. 

6. Jedino u libertarijanskom društvu nema mjesta za armije državnih uhljeba, čija se sudbina sa vraćanjem slobode u ruke pojedinca instantno prepušta na nemilost tržišta, da i oni zarađuju za život stvaranjem novih vrijednosti koje neko želi da kupi. 

7. Jedino u slobodnom društvu se problem socijalnih davanja rješava oslobađanjem preduzetnih mogućnosti kreiranja posla za što veći broj radno sposobnih ljudi, umjesto regulacijom i oporezivanjem onih koji stvaraju nove vrijednosti. 

8. Libertarijanizam omogućuje da izborom pojedinca na tržištu etičkih vrlina u društvu isplivaju i pobjeđuju najplemenitije moralne vrijednosti, umjesto prisilnih vrijednosti koje naturaju nemoralni državnici. 

9. I konačno, ne postoji uređenje otpornije na korupciju, partijsko zapošljavanje, i korporatizam od onog u kojem nema prinudne redistribucije tuđeg novca, i u kojem nema tržišta kupovine i prodaje političkih usluga.

Odjava: Bili su to primjeri odlika koje karakterišu slobodno društvo, odnosno kako bi funkcioniralo uređenje u kojem pojedinac snosi odgovornost za vlastito blagostanje. Ako iz istih izvedemo zaključak da sloboda uistinu osigurava blagostanje i prosperitet, onda nam takođe postaje jasno da uzalud tragamo za sveznajućim, nadmoralnim, i nadasve pravednim državnicima da sa nama vladaju i za nas organizuju društvo. Sa tom mišlju, pozdrav do slijedeće Libertarijanske minute.